سیستم EMS فراساحل

مقدمه:

سیستم هواشناسی سکوهای فراساحل یا Environmental Meteorological System که به اختصار آن را EMS نامیده اند.

سکوهای فراساحل Offshore برای استخراج نفت و گاز در دریا مورد استفاده قرار میگیرند. کشور عزیزمان ایران نیز دارای سکوهای نفتی خوبی در خلیج همیشه فارس می باشد. این سکوهای فراساحل مربوط به منطقه پارس جنوبی می باشد فازهای مختلفی مانند SPD13 SPD14 و SPD22-24 می باشند.

EMS HMS VMS.jpg

توضیحات سیستم EMS :

سیستم EMS فراساحل دارای سنسورهای مختلفی مانند دما ، رطوبت ، باد ، باران ، جریان آب (sea current) و طول موج و تعدادی سنسور و ادوات جانبی دیگر ، این سنسورها در کنار تجهیزات دیگر به صورت یکپارچه شده تشکیل سیستم EMS را میدهند. نرم افزاری تحت عنوان EMS نیز وظیفه نمایش و ذخیره اطلاعات هواشناسی را در سرور دارد و همینطور نرم افزارهای نسخه کلاین قادرند جهت مانیتورینگ در موقعیت های دیگر مورد استفاده قرار گیرند. تفاوت اصلی سیستم های هواشناسی عادی با سیستم های هواشناسی سکوهای فراساحل دقت و مقاومت آنها در شرایط بسیار سخت ، رطوبتی و نمکی می باشد همینطور داشتن استاندارد Ex موسوم به Explosion proof ، لذا تنها برخی از تولید کنندگان سنسورهای هواشناسی موفق به ساخت چنین سنسورهایی با استانداردهای سکوهای نفتی شده اند.

 

ems01.jpg

 

سنسور تشخیص سرعت و جهت جریان آب Sea Current Sensor :

به سنسورهای Sea Current اصطلاحا Marin نامیده می شود در زیر تصاویری از این سنسور را مشاهده مینمائید.

Current Meter.jpg

سنسور Wave Radar :

این سنسور وظیف اندازه گیری طول موج های اطراف سکو و فرکانس آن ها را دارد.

ems-wave-sensor.jpg

 

نمونه ای از سیستم EMS اجرا شده بر روی سکو:

در زیر تصاویری از یک سیستم EMS به همراه سنسورهای باد و باران و رطوبت و دما را بر روی سکو قابل مشاهده می باشد ، رسوبات نمک بر روی تجهیزات که میتواند باعث اختلال و خوردگی تجهیزات ابزاردقیق و سنسورهای هواشناسی گردد.

EMS 2.jpg

 

نرم افزار مانیتورینگ سیستم هواشناسی شرکت هایتک ویژن:

در زیر تصویری از محیط نرم افزاری مانیتورینگ سیستم EMS مربوط به یکی از فازهای پارس جنوبی قابل مشاهده می باشد. این نرم افزار مبتنی بر Qt بوده و دارای محیطی بسیار کاربر پسند و زیبا می باشد.

ems-software.jpg