سیستم های تلکام فراساحل

مقدمه:

سکوهای فراساحل Offshore برای استخراج نفت و گاز در دریا مورد استفاده قرار میگیرند. کشور عزیزمان ایران نیز دارای سکوهای نفتی خوبی در خلیج همیشه فارس می باشد. این سکوهای فراساحل مربوط به منطقه پارس جنوبی می باشد فازهای مختلفی مانند SPD13 SPD14 و SPD22-24 می باشند.

سیستم های تلکام یا مخابراتی جهت کنترل و مانیتورینگ یک سکوی فراساحل مورد استفاده قرار میگیرند. سیستم های تلکام فراساحل دارای بخش های مختلفی مثل سیستم تلفن ، سیستم پیجینگ ، سیستم نظارت تصویری CCTV ، سیستم EMS و سیستم NDB می باشند. تمامی این سیستم ها بر اساس استانداردهای شرکت نفت دارای مشخصات فنی بسیار بالایی مانند Explosion Proof  و کار در شرایط سخت محیطی می باشند. کارفرما نیز برای جلوگیری از هر نوع انحراف از این هدف اقدام به تهیه لیستی به نام AVL نموده است که شرکت های معتبر و برندهای با کیفیت را در حوزه های مختلفی به شرکت های System Integrator معرفی نموده است. سیستم های EMS و NDB مورد استفاده در این بخش جزء AVL بوده و مورد تائید کارفرمای اصلی می باشد.

 

  • سیستم NDB فراساحل
  • ُسیستم EMS فراساحل

NDB-installed.jpg

سیستم NDB فراساحل:

سیستم هدایت و ناوبری هلی کوپتر که اصطلاحا به آن Non Directional Beacon  یا NDB می گویند وظیفه ارسال اطلاعات موقعیت سکو را از طریق سیگنال های با فرکانس خاص به هلی کوپتر در حال نزدیک شدن به سکو دارد. این اطلاعات توسط گیرنده داخل هلی کوپتر دریافت و حتی در بدترین شرایط آب و هوایی مانند مه غلیظ هم هلی کوپتر قادر است با قابلیت اطمینان بسیار بالا و بر اساس نمایشگر داخلی هلی کوپتر و اطلاعات دریافتی از NDB نصب شده بر روی سکو یک فرود بسیار امن و ایمنی را داشته باشد. سیستم NDB در تمامی فرودگاههای سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و جز قدیمی ترین و کارآمد ترین سیستم های هدایت و ناوبری هواپیما و هلی کوپتر می باشد.

ndb-banner.jpg

 
Read More

ems-software.jpg

سیستم EMS فراساحل :
سیستم EMS فراساحل دارای سنسورهای مختلفی مانند دما ، رطوبت ، باد ، باران ، جریان آب (sea current) و طول موج و تعدادی سنسور و ادوات جانبی دیگر ، این سنسورها در کنار تجهیزات دیگر به صورت یکپارچه شده تشکیل سیستم EMS را میدهند. نرم افزاری تحت عنوان EMS نیز وظیفه نمایش و ذخیره اطلاعات هواشناسی را در سرور دارد و همینطور نرم افزارهای نسخه کلاین قادرند جهت مانیتورینگ در موقعیت های دیگر مورد استفاده قرار گیرند. تفاوت اصلی سیستم های هواشناسی عادی با سیستم های هواشناسی سکوهای فراساحل دقت و مقاومت آنها در شرایط بسیار سخت ، رطوبتی و نمکی می باشد همینطور داشتن استاندارد Ex موسوم به Explosion proof ، لذا تنها برخی از تولید کنندگان سنسورهای هواشناسی موفق به ساخت چنین سنسورهایی با استانداردهای سکوهای نفتی شده اند.

ems-wave-sensor.jpg

 
Read More