سیستم های اویونیک

در واقع واژه ی اويونيك ترکیبی از  ابتدا و انتهای دو واژه  Aviation و Electronic  می باشد، و الكترونيك هواپيمايي به معناي تخصصي آن است .اما هواپيماهاي پيشرفته كنوني از فناوري‌هاي جديد بهره مي‌گيرند و دستگاه‌هاي ناوبري كه در كابين رو به روي خلبان قرار دارد، موقعيت باند فرودگاه را نشان مي‌دهد ، ارتفاع ، موقعیت و زوایای هواپیما ، فاصله هواپیما تا ارتفاعات اطراف در فوصل مختلف از یک کیلومتر به بالا و بسیاری از نرم افزارها و سیستم های اویونیک دیگر که همگی دارای یک هدف ، آن هم انجام ماموریت با دقت و ایمنی بالا می باشد.

سیستم های اویونیک دارای دو بخش عمده سخت افزار و نرم افزار می باشند، سخت افزار سیستم های اویونیک دارای استانداردهای خاصی می باشند ، لذا تنها میتوان از تجهیزات و ماژول هایی استفاده نمود که قابلیت اطمینان بالایی داشته باشند. ماژولهای VPXنیز از جمله سخت افزارهای اویونیک روز دنیا می باشند که به جرات میتوان گفت دارای بالاترین فناوری روز دنیا می باشند.

نرم افزارهای اویونیک نیز شامل پنجره ها با عملکردهای مختلفی می باشند که در کنار هم ایجاد یک نرم افزار کامل برای مانیتورینگ وضعیت و کنترل پرنده می نمایند. در صورتیکه هواپیما بدون سرنشین باشد نرم افزارهای مانیتورینگ و کنترل در ایستگاه زمینی توسط خلبان آموزش دیده مورد استفاده قرار می گیرد.

به همين دليل، امروزه يك خلبان ماهر، فردي است كه بيشترين آگاهي و مهارت را در استفاده از آلات دقيق الكترونيكي و كامپيوتري موجود در كابين یا ایستگاه زمینی را دارد؛ وسايلي كه ايمني يك پرواز، در گرو سلامتي و دقت عمل آنها است .

یكي از پيش نيازهاي برنامه ريزي جهت توسعه فناوري هاي راهبردي، شناسايي و ارزيابي از سطح فناوري ها، ظرفيت ها، زيرساخت ها، توانمندي ها و قابليت هاي ديگر در اين حوزه است. در این راستا شرکت هایتک ویژن به بیان ظرفیت ها و برخی پروژه های انجام داده یا در دست اجرای خود پرداخته است .

 

  • نرم افزار مانیتورینگ و کنترل
  • کامپیوتر هوایی VPX

Homming Points.jpg

نرم افزار مانیتورینگ و کنترل

نرم افزارهای مانیتورینگ و کنترل در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین کاربرد بسیار وسیعی دارد. با استفاده از این نرم افزارهای کاربردی به راحتی میتوان تمام اطلاعات هواپیمای بدون سرنشین را در ایستگاه زمینی مانیتور نمود و فرامین لازم را توسط خلبان آموزش دیده در مرکز کنترل ایستگاه زمینی صادر نمود.

شرکت هایتک ویژن با داشتن تیم مهندسی قوی و مجرب در زمینه پردازش تصویر ،تولید نرم افزارهای Qt و C++ مستقل از سکو با تجربه پیشین در انجام پروژه های مختلف و با توجه به توانمندی ها و تجارب این شرکت در زمینه های فوق الذکر ، قادر است طراحی و تولید بومی نرم افزار مانیتورینگ و کنترل پهباد را انجام دهد.


mobile-control-station.jpg

 
Read More

3u-vpx-module.jpg

کامپیوتر هوایی VPX

کامپیوترهای هوایی که در سیستم های اویونیک یکی از بخش های مهم سیستم به حساب می آیند دارای مدل های مختلفی هستند ، تکنولوژی AVIONIC SBC همراه با پیشرفت تکنولوژی باس های ارتباطی ماژول ها ، روند رشد خود را طی نمود. از سال 1981 در سیستم های EMBEDDED نظامی سعی شد تا از تکنولوژی باس VME استفاده نمایند و اکثر کامپیوترهای هوایی نیز بر پایه این باس طراحی و ساخته شدند. این رشد با ظهور نسل جدید باس های ارتباطی پر سرعتی به نام VPX در سال 2001ادامه پیدا کرد تا امروز شاهد ماژول ها و محصولات بسیار متنوعی از شرکت های بزرگی مانند CURTISS WRIGHT و GE باشیم. ماژول های VPX جزئی از زیر سیستم های تشکیل دهنده یک کامپیوتر هوایی مبتنی بر تکنولوژی VPX می باشند.

Avoinics-HW.jpg

 
Read More